KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5053060
*
nr 505 3060
Lars-Olof Gynning
(1920-2003), Sverige
Gouache, Lars Gynning, Marin 46x61
Lars-Olof Gynning, svensk målare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.
Utrop:
300 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 januari 2008
kl 17:50:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/1 14:07:01
1
400 kr
28/1 12:58:55
2
Vinnande bud
28/1 16:59:34
3
500 kr
- Konstnär/Designer
Lars-Olof Gynning
Lars-Olof Gynning, svensk målare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.
Läs mer om Lars-Olof Gynning
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars gynning svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Lars-Olof Gynning
Lars-Olof Gynning, svensk målare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.
Läs mer om Lars-Olof Gynning
nr 505 3060
Lars-Olof Gynning
(1920-2003), Sverige
Gouache, Lars Gynning, Marin 46x61
Lars-Olof Gynning, svensk målare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 550 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 januari 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/1 14:07:01 | 1 | 400 kr |
28/1 12:58:55 | 2 | Vinnande bud |
28/1 16:59:34 | 3 | 500 kr |
- Konstnär/Designer
Lars-Olof Gynning
Lars-Olof Gynning, svensk mÃ¥lare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.Läs mer om Lars-Olof Gynning
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars gynning svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14